https://achilandoor.com/-/door/sliding02.jpg

درب اتومات

استفاده از درب اتومات مدتی است در زندگی مدرن رواج پیدا کرده است و نمونه های آن را در بسیاری از ساختمان های مسکونی و تجاری مشاهده می کنیم. گستره این درب ها از درب های هیدرولیکی منازل تا درب های بسیار پیشرفته مراکز تجاری را شامل می شود. در این مقاله سعی داریم به معرفی درب اتومات بپردازیم و مطالب مفیدی را جهت انتخاب مناسب درب مورد نظرتان ارائه نماییم.

درب اتومات :

استفاده از درب اتومات مدتی است در زندگی مدرن رواج پیدا کرده است و نمونه های آن را در بسیاری از ساختمان های مسکونی و تجاری مشاهده می کنیم.

گستره این درب ها از درب های هیدرولیکی منازل تا درب های بسیار پیشرفته مراکز تجاری را شامل می شود.

در این مقاله سعی داریم به معرفی درب اتومات بپردازیم و مطالب مفیدی را جهت انتخاب مناسب درب مورد نظرتان ارائه نماییم.

 

تاریخچه درب اتومات :

این درب ها سال ها قبل از آنکه مصرف عام و روزانه داشته باشند در صنعت و بخش نظامی مورد استفاده بودند.

در این بخش ها بسیار موقعیت هایی وجود دارد که باز و بسته کردن درب برای انسان خطرناک بوده و لازم است درب به صورتی بدون دخالت انسان باز و بسته شود.

برای مثال می توان شرایط خاص دمایی در کارخانه های ذوب فلزات و یا باز و بسته کردن درب قسمت بار هواپیما های نظامی را نام برد.

این تکنولوژی ها در بخش نظامی و صنعتی سالها تکامل یافتند و سپس نمونه های ساده آن ها در بخش عمومی و زندگی روزمره نیز مورد استفاده قرار گرفت.

شاید اولین تقاضا ها برای درب اتومات را بتوان مربوط به باز و بسته کردن درب پارکینگ های عمومی و یا مجتمع های مسکونی دانست.

درب های پارکنیگی بسیار بزرگ و سنگین اند و راننده برای باز و بست کردن آن ها مجبور به ترک خودرو و صرف زمان نسبتا زیادی خواهد بود .

امروزه می توان با هزینه اندکی از سیستم های هیدرولیکی برای اینکار استفاده نمود و حتی نیاز به تغییرات سنگین بر روی درب پارکینگ نخواهید داشت .

انواع تکنولوژی درب اتومات :

برای این کار از سه تکنولوژی مختلف بهره می برند که هر کدام محدودیت های مهندسی خاص به خود را دارد و برای مصارف خاصی مورد استفاده است.

1-موتور و گیربکس :

در این روش از یک موتور الکتریکی با توان مناسب و یک گیربکس استفاده می گردد.وظیفه گیربکس کم کردن دور موثر خروجی و بالا بردن قدرت چرخش است تا نیروی لازم برای باز و بسته کردن درب فراهم گردد.

2-جک های هیدرولیکی :

در این روش از یک پمپ پرفشار و یک یا چند جک هیدرولیکی بهره می برند .تزریق هدفمند روغن هیدرولیک به وسیله شیر های برقی می تواند طول جک هیدرولیکی را کوتاه و بلند کند که خود عامل باز و بست کردن درب ها است.

این روش نسبت به دیگر روش ها سرعت عملکرد پایین تری دارد.

3-جک های پنوماتیکی :

این روش همانند روش هیدرولیکی عمل می کند با این تفاوت که سیال مورد استفاده هوای فشرده شده است که توسط یک کمپرسور کوچک به میزان لازم فشرده می شود و به طرفین جک پنوماتیکی تزریق می گردد.

این روش نسبت به روش هیدرولیک سرعت بیشتری دارد اما دقت قابل اطمینانی نخواهد داشت.

 

موارد استفاده درب اتومات :

درب های اتوماتیک امروزه در بسیاری از اماکن مسکونی و تجاری مورد استفاده اند.

درب پارکینگ منازل و مجتمع های مسکونی

درب فروشگاه های کوچک و یا بزرگ

درب فرودگاه ها و ترمینال ها

درب شرکت ها و کارخانه ها

تنها قسمتی از گستره وسیع استفاده از درب اتومات را تشکیل می دهند.

مزایای درب اتومات :

همانطور که پیشتر گفته شد فرایند باز و بسته شدن درب در اینگونه سیستم ها بدون دخالت انسان انجام می شود که راحتی و سهولت زندگی مدرن را بیشتر می کنند.

در نمونه های پیشترفته تر، این درب ها شامل سنسور های حساس به تردد می باشند که می توانند در مواقع لزوم به صورت اتوماتیک نسبت به باز و بسته کردن درب اقدام نمایند.

با نصب سیستم کنترل می توان عبور و مرور را رصد،کنترل و یا محدود نمود.

برای مثال می توان باز شدن درب را منوط به اسکن کردن کارت شناسایی و یا اثر انگشت کرد و با اینکار بدون دخالت نیروی انسانی ورود  و خروج را محدود نمود

این درب ها آمادگی دارند تا برای هر شرایط آب و هوایی و اقلیمی برنامه ریزی شوند و با کنترل سرعت باز و بسته شدن و نیز زمان باز ماندن درب در جهت بهینه سازی مصرف انرژی مفید واقع شوند.

به لحاظ امنیتی می توان بر روی این درب ها حساب نمود.

این درب ها عموما دارای یک قفل الکترومکانیکی اند که می توان آنرا فعال نمود و از امنیت فضای داخلی اطمینان حاصل کرد.

در نمونه های پیشرفته تر این درب ها به امنیت این قفل ها توجه ویژه ای شده و محصولاتی بسیار عالی روانه بازار مصرف شده است.

کرکره برقی :

این کرکره ها با همان فرایند کرکره های سنتی دربالا جمع می شوند اما نیروی اینکار توسط یک موتور الکتریکی و گیربکس تامین می شود.

از آنجایی که کرکره های قدیمی بسیار سنگین وزن هستند در کرکره های برقی از متریال های سبک تری نظیر آلومنیوم و پلاستیک های فشرده استفاده می شود تا تامین نیروی بالابر مقرون به صرفه باشد.

همچنین برای کم کردن نیروی لازم جهت باز و بست کردن کرکره تا حد امکان از اصطکاک بین کرکره و ریل ها می کاهند .

این کرکره ها جهت حفظ امنیت نیاز به قفل ندارند زیرا به صورت دستی در جهت بالا حرکت نمی کنند و گیربکس مانع این حرکت بوده و نقش قفل را بازی خواهد کرد.

شرکت آچیلان در با سابقه ای درخشان در زمینه تولید،نصب و خدمات پس از فروش انواع سیستم درب اتومات آمادگی دارد تا مشاوره های لازم در زمینه انتخاب مناسب درب اتومات را به شما عزیزان ارائه نموده و

گزینه مورد نظرتان را در نهایت کیفیت و با قیمت رقابتی تقدیم حضور نماید

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه درب های اتوماتیک مراجعه نمایید.